Kuidas parandada seedimist ja alandada kaalu

Lubaduse kaalu langetada anname endale enamasti kahel korral aastas: aastavahetusel, kui seame eesmärke uueks aastaks, ja kevadel, kui suve lähenedes tuleb kapist välja võtta õhemad riided ja ees terendab rannahooaeg. Seades eesmärgiks kaalulangetuse, ei tohiks siiski unustada oma vaimset ja füüsilist tervist, mille hoidmisel mängib olulist rolli soolestiku töö ja seedimise korrashoid. Korras seedimine, mis tugineb õigel toitumisel ja piisaval liikumisel (füüsilisel koormusel), on kehakaalu alandamise üks alustugesid.

Seedimine ja kaalulangetus

Kaalulangetus ei seisne vaid vähenenud kilogrammides, vaid on pikaajaline protsess, mis eeldab elustiili muutust. Kõige aluseks on aktiivne eluviis ja toitumisharjumuste muutmine. Kergema kehakaaluni jõudmine võtab aega ning esimeste püsivate tulemusteni jõudmiseks kulub vähemalt kolm-neli kuud, et organism harjuks uute toiduvalikute ja liikumisharjumustega. Seejuures on oluline alustada tasapisi, samm-sammult ning seada endale väikseid eesmärke: iga pisimagi saavutuse puhul kogeme eduelamust, mis annab rahulolutunde ja tiivustab järgmisi samme ette võtma. Kui enesetunne järjest paraneb, astume n-ö positiivsesse nõiaringi – spiraali, mis viib aina ülespoole. Seega pea meeles, et tervise säilitamisel ja kaalulangetusel on tähtis positiivne meeleolu ja elurõõmus suhtumine ümbritsevasse, oskus elu hinnata ja nautida.

Soolestiku tervis

Seedekanal, mis algab suus ja lõpeb pärasooles, on ligi kümme meetrit pikk ja selle läbib kogu söödud toit. Seedekanalis toit lagundatakse, vajalik imendub organismi ja jääkained väljutatakse läbi pärasoole. Toidu korralik seedimine on eluliselt tähtis, kuna toidust saame me igapäevaseks eluks vajaliku energia. Juhul kui seedimisega ei ole kõik korras, on vaja silmas pidada, et soolestiku tervenemine nõuab aega. Nii näiteks uueneb meie nahk iga kahekümne päeva tagant, aga soolestikul kulub selleks kuni neli aastat.

Märgid seedeprobleemidest

Juhul kui kõhus on puhitustunne ja gaasid, millega võivad kaasas käia kõhuvalud, ning pidevalt või vahelduvalt esineb kõhukinnisust või -lahtisust, siis need on märgid, et seedimisega ei ole kõik korras. Tähelepanu tuleks pöörata ka näiliselt vähem tähtsatele ilmingutele, eriti juhul, kui need hakkavad häirima igapäevaelu. Oluline on meeles pidada, et seedeelundkonna haiguste puudumine ei tähenda probleemide puudumist. Soolestiku nõrkusele ja häiretele seedimises võivad viidata ka kaudsed tervisemured, näiteks krooniline väsimus, organismi vastupanuvõime langus ja sagedased külmetushaigused, aga ka mälu nõrgenemine, meeleolukõikumised, liigne ärrituvus ja depressioon.

Seedimise kontrollküsimustik

Alljärgnevatele küsimustele vastates saad kontrollida, kuidas töötab sinu seedesüsteem.

Kas sul:
– esineb sagedasi kõhuvalusid või seedimatust?
– esineb ülemääraseid või halva lõhnaga kõhugaase?
– kõht käib läbi vähem kui kord päevas?
– tekib vajadus tualetis pingutada?
– esineb ülemääraseid või halva lõhnaga väljaheited?
– esineb sageli kõhulahtisust või vedelaid väljaheiteid?
– esineb immuunsusega seotud tervisehäireid, näiteks sagedasi nakkushaigusi?
– esineb põletikulisi reaktsioone, näiteks ekseemi või astmat?
– on kõht punnis ja/või silmad või nägu paistes?

Ja lisaks: kas oled viimase viie aasta jooksul pidanud läbima antibiootikumikuuri rohkem kui kahel korral?
Juhul kui vastasid „jah“ enam kui viiel korral, on tõenäoline, et sinu seedimisega pole kõik korras. (P. Holford, D. Colson, 2008)

Seedimise pärast ei pea muret tundma siis, kui puuduvad häirivad seedeprobleemid, soolte peristaltika on normaalne ja väljaheide korralikult formeerunud, organismi vastupanuvõime on tugev ja igapäevasteks ettevõtmisteks on piisavalt energiat.

► Väike meelespea. Seedeprobleeme esineb aeg-ajalt kõigil, aga kui need jäävad püsima ja hakkavad häirima igapäevaelu ning lisaks tekib väsimus või tervisehäireid, mida varem ei esinenud, tuleb minna arsti juurde, et lähemalt selgust saada.

Seedimisele kasulikud looduslikud toimeained

Mate tee (yerba mate)

yerba mate kaalualandamine

Mate tee kiirendab ainevahetust ja uuringutega on leitud, et mate joomisel väheneb nii keha rasvaprotsent kui ka vöö- ja puusaümbermõõdu suhe (S-Y. Kim jt, 2015). Lisaks tõstab tee vastupanuvõimet vaimse ja füüsilise väsimuse korral.

 • Mate teed on Brasiilia, Argentiina ja Paraguay põliselanikud kasutanud iidsetest aegadest saadik ning seda peetakse mitmes Lõuna-Ameerika riigis rahvusjoogiks.
 • Koos kohvi, kakao ja teega on mate üks olulisemaid kofeiiniallikaid (vahel nimetatakse seda ekslikult ka mateiiniks).
 • Matet kasutatakse kogu Lõuna-Ameerikas ravimtaimena – toonikuna, diureetikumina (vett väljutavana) ning ergutina, et vähendada väsimust ja söögiisu ning toetada seedesüsteemi (ainevahetuse kiirendaja).
 • Brasiilias kasutatakse matet närvisüsteemi ja lihaskonna stimulandina, aga ka seedeprobleemide korral (tänu sisalduvatele mõruainetele) ning neerukoolikute, neuralgia, depressiooni, väsimuse ja rasvumise vastu.

Ananass

Ananass vähendab turseid

 • Ananassitaime varre unikaalsed omadused tulenevad bromelaiinist – ensüümist, mis hõlbustab valkude seedimist, on põletikuvastase toimega ja aitab kehast väljutada liigset vedelikku.
 • Bromelaiinil on fibrinolüütiline toime, mis tähendab, et see soodustab fibriini lagunemist. Fibriinid on proteiinid, mis moodustuvad veresoonte seinte kahjustumisel, aeglustavad verevoolu ja põhjustavad turseid. Bromelaiin aitabki fibriine lagundada, parandades verevoolu ning vähendades turseid ja trombide ohtu.
 • Bromelaiin parandab vereringet ja toetab tursete alanemist ka vereringehäirete korral.

Kroom

Kroom aitab kontrollida veresuhkru taset

 • Kroom on hädavajalik mineraalaine. Kõige kroomirikkamad toidud on näiteks õllepärm, maks ja täisteratooted.
 • Kroom on vajalik kõikidele, kellel on kaaluprobleem, kuna mängib olulist rolli suhkrute ja süsivesikute ainevahetuses. Osalejana glükoositaluvuses seob kroom insuliini ja võimendab selle hormonaalset toimet.
 • Lisaks glükoosi metabolismi reguleerimisele arvatakse kroomil olevat ka kolesteroolitaset alandav toime.

Inuliin

Prebiootikumid soolestiku mikrofloora parandamiseks

 • Paljud uuringud on näidanud, et soolestiku mikrofloora võib mõjutada kehakaalu ja põhjustada ainevahetussündroomi teket. Prebiootikumid on taimsed kiudained, mis toiduga tarbimisel stimuleerivad mikrofloora kasvu ja soolestiku korrektset talitlust.
 • Inuliin on oligosahhariid, vees lahustuv kiudaine, millel on prebiootiline toime. Olles toiduks soolestiku bakteritele, tugevdab inuliin soolefloorat.
 • Inuliin võib aidata kaasa kehakaalu langusele, vähendades söögiisu ja pikendades täiskõhutunnet.
 • Enne sööki võetuna aitab see veresuhkru taset kontrolli all hoida ja soodustab mineraalainete imendumist soolestikust.

Piimavadak

Piimavadak avaldab soodsat mõju soolestiku mikrofloorale ja soodustab seedimist, stimuleerib ainevahetust ja toetab kaalulangetust ning sobib organismi puhastamiseks ja liigse vedeliku eemaldamiseks. Piimavadak toetab soolte tegevust ja aitab leevendada seedimisraskusi, toimides eriti hästi kroonilise kõhukinnisuse puhul. Ühtlasi stimuleerib vadak vereringet ja aitab hoida ära veresoonte lupjumist, olles abiks kõrge vererõhu korral, ning toetades neerude tööd aitab kehast välja viia liigse vee, leevendades reumavaevusi. Lisaks ergutab vadak maksa tööd ja aitab organismist välja viia mürkaineid, vähendades põletikke (limaskestade, mao, soolte põletikud, nahaprobleemid).

Nahrini tootevalikust leiab tõhusad kaalulangetust toetavad toidulisandid, mis ühtlasi soodustavad seedimist ja leevendavad seedehäireid.

„Virsiku-vadaku jook on super hea toode, kogu pere lemmik 😋“

Marge M.

Ohtlikud mürk- ja jääkained

Inimene peaks end pärast söömist tundma tugeva ja reipana, kui aga tekib roidumus ja jõuetus, näitab see, et organismis toimivad mürgid. Soolestiku nõrga töö ja seedehäirete korral võib maksa puhastumine jääda puudulikuks ning kehasse ja ajju hakkavad kogunema põletikke tekitavad mürk- ja jääkained. (S. Piippo).

Maksa-puhastamine-artikkel

Sellest annavad märku:

 • halb hingeõhk;
 • liighigistamine;
 • seenhaigused;
 • nahaprobleemid (sügelused, ebapuhas, liiga rasune või kuiv nahk, kahvatu jume) ja juuste väljalangemine;
 • halb mälu ja madal kontsentratsioonivõime;
 • unehäired ning närvi- ja peavalud;
 • kinnine või vesine nina või punetavad ja sügelevad vesised silmad.

Eriti tähtis on hoida maksa tervist kaalulangetuse ajal, sest selle käigus vabaneb organismi talletunud mürk- ja jääkaineid suures koguses. Maksa ei kutsuta asjata „biokeemia kesklaboriks“, sest lisaks organismi puhastamisele erinevatest keskkonnamürkidest ja jääkainetest, sh nendest, mis on tekkinud ravimite tarvitamise tagajärjel, juhib see organ ligi 500 erinevat funktsiooni: osaleb veresuhkru ja kolesteroolitaseme reguleerimises, hormoonide tootmises, valkude sünteesis ja muudes ainevahetuslikes protsessides, reguleerib vere hüübivust ja hävitab vanu punavereliblesid ning aitab organismil võidelda infektsioonidega. Sapitootmisel aitab maks kaasa toidust saadava rasva lagundamisele.

Maksale on kõige kasulikumad värsked rohelised, eelistatavalt kerge mõru maitsega taimed, näiteks salatkress, sinepi- ja võilillelehed, mis ergutavad sapinõristust ja puhastavad maksa kahjulikest ainetest.

Taimeteedeks sobivad suurepäraselt kollaste õite ja mõru maitsega ravimtaimed, nagu käokuld, hanijalg, maarjalepp, saialill ja võilill (soovitatavalt juur).

Artišokk maksa puhastamiseks

Artišokk

Artišokk, mida on juba iidsetest aegadest kasutatud tervist tugevdava ja organismi puhastava taimena, aitab kaasa kaalulangetusele, toetab seedimist ja leevendab ebamugavust soolestikus (puhitused, liigne täiskõhutunne, iiveldus). On leitud, et artišokk sisaldab rikkalikult antioksüdante, sh flavonoide ja polüfenoole, mis aitavad neutraliseerida vabu radikaale ja kaitsevad maksarakke oksüdatiivse stressi eest, ennetades sellega maksa rakkude põletikku ja kahjustusi. Ühtlasi sisaldab artišokk selliseid ühendeid nagu tsünariin ja silümariin, mis stimuleerivad rasvade lagundamiseks hädavajaliku sapi tootmist. (M. B. Salem jt, 2015). Seega aitavad artišokitooted toetada maksa ja sapiteede funktsioone ning sobivad suurepäraselt neile, kes on läbinud sapipõie eemaldamise operatsiooni.

Harilik apteegitill ehk fenkol

Fenkol, ladinakeelse nimega Foeniculum vulgare, on laialdaselt tunnustatud tänu oma seedimist soodustavatele omadustele.

Apteegitill fenkol seedimisele

Fenkol on rikas kiudainete poolest

 • Roll seedimisel: fenkol sisaldab märkimisväärses koguses kiudaineid, mis aitavad hoida seedimist töökorras. Kiudained suurendavad soolestiku sisu ja soodustavad selle sujuvamat liikumist sooltes.
 • Teaduslik viide: ajakirjas Journal of Agricultural and Food Chemistry avaldatud uuring rõhutab, et fenkolis sialduvad kiudained stimuleerivad soolestiku sünteesi ja soodustavad peristaltikat, vähendades kõhukinnisust ja edendades korrapärast soolestiku tööd.

Spasmidevastased omadused

 • Roll seedimisel: tänu spasmivastastele omadustele aitab fenkol lõõgastada seedetrakti silelihaseid. Leevendust võib saada selliste spasmide puhul, mis on seotud seedehäiretega, näiteks puhitus, gaasid ja kõhuvalud.
 • Teaduslik viide: ajakirjas Phytotherapy Research ilmunud uuringud on näidanud, et fenkoliõli peamine koostisosa anetool aitab tõhusalt vähendada soolestiku spasme ja lõõgastada seedesüsteemi lihaseid.

Põletikuvastane mõju

 • Roll seedimisel: krooniline põletik võib negatiivselt mõjutada seedesüsteemi, põhjustades erinevaid seedetrakti häireid. Fenkolil on looduslikud põletikuvastased omadused, mis aitavad vähendada soolestiku põletikku.
 • Teaduslik viide: uuring ajakirjas World Journal of Gastroenterology märgib, et fenkoli flavonoidid, nagu rosmariinhape, on põletikuvastase toimega ning võivad olla abiks põletikuliste seedehäirete ravimisel.

Olulised õlid ja aromaatsed ühendid

 • Roll seedimisel: fenkoliseemned sisaldavad rikkalikult selliseid õlisid-ühendeid nagu anetool, fenkoon ja estragool, millel on tõhusad puhitusevastased omadused. Need õlid aitavad vähendada gaaside teket ja soodustavad gaaside väljutamist, mis omakorda leevendab seedeprobleeme.
 • Teaduslik viide: ajakirja Journal of Ethnopharmacology kohaselt suurendavad need õlid seede- ja maomahlade eritumist, parandades toidu lagundamist ja tõhustades seeläbi ka seedimist.

Soole mikrofloora parandamine

 • Roll seedimisel: fenkol võib olla ka prebiootilise toimega ning soodustada soolestikus kasulike bakterite kasvu. Tervislik soolefloora on ülitähtis nii korraliku seedimise kui ka üldise tervise jaoks.
 • Teaduslik viide: uuring ajakirjas International Journal of Food Sciences and Nutrition viitab sellele, et fenkoli seedimatud komponendid on toiduks kasulikele soolebakteritele, aidates säilitada tervislikku soolestiku ökosüsteemi.

► Väike meelespea. Kaitse oma maksa, sest maks kaitseb sind! Sinu maks vajab kindlasti lisakaitset, juhul kui võtad igapäevaselt ravimeid, armastad süüa palju magusat, rasvast või vürtsikat toitu, tarbid alkoholi sagedamini kui korra nädalas, oled ülekaaluline või sinu kolesteroolitase on tõusnud. 

„Artišoki jook puhastab organismi ja tunnen ennast paremini. Kasutan kuuridena, aastas paar korda.“

Maris

„Põdesin puukborrelioosi, mille ravi on organismile raske taluda. Artišokikapslid aitavad organismi puhastada, annavad parema enesetunde.“

Thea

Seedimine, liikumine ja stress

Ilmaasjata ei ole öeldud, et liikumine on tervise pant

Üks tänapäeva suurimaid kurjategijaid on istuv eluviis, mis pärsib tugevasti ka seedetrakti tööd, sest istudes surume kokku kõik oma seedeorganid ja halvatud on ka soolte peristaltika, st soolestik ei saa normaalselt toimida ega oma tööülesandeid täita. Seega on tähtis tõusta püsti ja end liigutada: nii anname sooltele ruumi sujuvalt toimetada ning juba raskusjõu mõjul saab toit „vabalt“ liikuda kõhus allapoole.

Abiks on igapäevased väikesed jalutuskäigud, rattasõidud, ujumine, kerge võimlemine, joogaharjutused ja venitused. Ja mis kõige tähtsam, liikudes põletame kaloreid ning füüsilise koormusega saab meie organism dopamiinisüsti, tänu millele suureneb heaolu- ja mõnutunne.

Tervise Arengu Instituut on andnud soovituse, et täiskasvanud, k.a vanemaealised, peaksid iga nädal aktiivselt liikuma 2,5 tundi keskmise intensiivsusega (südame löögisagedus ja hingamine kiirenevad, kuid samaaegselt on võimalik vabalt vestelda) või 75 minutit kõrge intensiivsusega (südame löögisagedus kiireneb ja sagenenud hingamise tõttu on rääkimine raskendatud). Nädalane koormus tuleks jagada ühtlaselt ja liikuda igapäevaselt vähemalt kerge kehalise aktiivsuse tasemel minimaalselt 30 minutit. Ja see on tõesti vaid miinimumprogramm tervise hoidmisel. (Vt lähemalt tai.ee).

Teine tähtis seedimist mõjutav tegur on stress

Stress mõjutab sülje eritumist, soolte peristaltikat, uriinieritust, veresuhkru tõusu ja muutusi maohappe eritumises (mao üli- ja alahappesust). Ühtlasi võib stress tekitada või võimendada iiveldust, kõhuvalu, kõhulahtisust ja -kinnisust, haavandite teket ning nende krooniliseks kujunemist. Ja kuigi hetkeline stressiolukord võib mõjuda ergutavalt, nõuab pidev stress energiat rohkem, kui inimesel seda on.

Selle tagajärjel nõrgeneb immuunsüsteem ning lisaks seedimisele saavad häiritud ainevahetus, hormoonide tegevus ja aju talitlus. Stressireaktsioonis eristatakse kolme faasi: häirefaas, mil veresuhkru ja vererasvade tase tõuseb ja pulss kiireneb; vastupanufaas, mil paljude tervist hoidvate hormoonide tegevus on takistatud; ja väsimusfaas, mis toob kaasa kroonilise põletiku. Kui aga selline olukord püsib, tekib krooniline stress. Krooniline stress tekitab veelgi rohkem stressi ning nõrgenenud aju ei suuda enam reguleerida sümpaatilist ja parasümpaatilist närvisüsteemi ega tasakaalustada organismi talitlusi. Selline stress on ka kergema soolepõletiku ehk lekkiva soole sündroomi üks peamisi algpõhjusi. (S. Piippo).

Kaitseks liigse stressi eest võib kasutusele võtta lõdvestustehnikad ja meditatsiooni. Abiks on ka  taimed, nagu palderjan, lavendel, sidrunmeliss ja humalakäbid. Stressi aitab leevendada ka rohelises tees sisalduv teaniin.

Ülitähtis on uni, sest unevaegus tõstab olulisel määral stressitaset. Ja kuigi unevajadus on individuaalne, peetakse viit tundi öö jooksul kriitiliseks piiriks. Tervise Arengu Instituut on andnud üsna range nõuande, et eluks vajaliku söögi ja joogi kõrval tuleb tagada endale piisav ööuni, et organism saaks taastuda ja normaalselt funktsioneerida. Lisaks tuleks iga päev leida endale võimalus aeg lihtsalt maha võtta ja lõõgastuda.

► Väike meelespea. Seedimist mõjutavad oluliselt liikumine ja stress. Liigne stress tekitab veelgi rohkem stressi ja võib lõpuks mõjuda tervisele. Liikumisega on aga teine lugu. Mida rohkem end liigutada, seda reipamaks läheb enesetunne ja soov liikuda on järjest suurem. Ühtlasi on meel rõõmus ja ka kaal langeb. Lihtne, kas pole? Tuleb vaid pihta hakata.

Stressihormoon kortisool ja magusaisu

Kaalulangetajatel on oluline teada, et stressihormoon kortisool suurendab söögiisu, sest selle eesmärk on täiendada pärast „võitlust“ süsivesikute ja valkude varusid (S. Piippo). Kui stress ei taandu, jääb püsima magusaisu. Aga miks?

Suhkur tekitab meis rahulolutunde, kuna mõjutab ajus serotoniini ja dopamiini taset. Dopamiin ja serotoniin on tujutõstvad neurotransmitterid, mis stimuleerivad meid ning aitavad toime tulla stressiga. Seetõttu tekibki meil halva tuju, väsimuse, närvilisuse või stressi korral soov süüa magusat. Enesetunne paranebki hetkeks, sest veresuhkru taseme kiirele tõusule järgneb energiasööst, kuid sama kiirelt, kui saabus uus energiatulv, asendub see taas loidusega, kui keha üritab iga hinna eest veresuhkru taset normaliseerida ja sellega üle pingutab. Nii võtamegi soovist parema enesetunde järele taas ampsu magusat, jäädes suhkrust sõltuvusse.

Suhkruvabades toodetes on suhkur tihti asendatud magusainetega, kuid need ei vähenda magusaisu. Mõned neist on tervisele suisa ohtlikud, näiteks aspartaam (E951), mida leidub karastusjookides, närimiskummis ja ka mõningates vitamiinitablettides, või sahhariin ning selle naatriumi-, kaaliumi- ja kaltsiumisoolad (E954), mida kasutatakse paljudes dieettoitudes. Rahvusvaheline vähiuuringute agentuur on jõudnud järeldusele, et nii aspartaamil kui ka sahhariinil on kantserogeenne toime. (Vt lähemalt cancer.gov).

Mõrumaitselised toidud kaalulangetuseks

Võib tulla üllatusena, ent uuemad uuringud on jõudnud järeldusele, et kaalulangetust toetavad mõrumaitselised toidud, mis aitavad pärssida nii söögi- kui ka magusaisu. Arvatavalt reageerib kogu meie seedetrakt toidu maitsele ning saades signaali kibedast või mõrust maitsest, asub muutma söögiisuga seotud hormoonide sekretsiooni, vähendades seeläbi meie toidutarbimist. (L. Hassan jt, 2022). Mõrudat maitset saab toitudele lisada näiteks põld-lambaläätse seemnetega, mis alandavad ka veresuhkru taset. Kasulikud on ka võilillejuured, mis sisaldavad ohtralt seedimist soodustavat inuliini ja millel kuivatatult on pigem mõnus pähkline maitse.

Suhkur on suur pahategelane

Suhkur mõjutab C-vitamiini omastamist ja viib organismist välja hulgaliselt B-grupi vitamiine, mis aitavad parandada glükoosi ainevahetust ja suurendavad energiatootmist. Samuti võib liigne suhkrutarbimine tekitada mineraalainete puudust. Näiteks on organismil vaja magneesiumi, mis parandab insuliini võimet veresuhkrut kontrollida. Samuti on välja selgitatud, et koensüüm Q10 võib parandada kõhunäärme insuliini tootvate rakkude talitlust (J-Y. Yoo, K-S. Yum, 2018).

Kroom

Kroom mängib tähtsat rolli suhkrute ja süsivesikute ainevahetuses ning aitab hoida normaalset veresuhkru taset, suurendades tundlikkust insuliini suhtes ka näiteks II tüübi diabeedi puhul (Euroopa Terviseohutusamet).

Insuliinitundlikkuse parandamine

Kroom parandab keha tundlikkust insuliini suhtes, mis on oluline süsivesikute, rasvade ja valkude ainevahetuseks, ning aitab stabiliseerida veresuhkru taset, vähendades näljatunnet ja rasvade ladestumist.

Nälja ja isu reguleerimine

Kroom mõjutab ajukeemiat, mis on seotud söömiskäitumise ja isude kontrollimisega. Reguleerides täiskõhutunnet andvaid neurotransmittereid, aitab kroom vähendada isusid ja kontrollida portsjonite suurust.

Glükoosi ainevahetuse mõjutamine

Kroom aitab kaasa glükoosi metabolismile, tagades, et keha omastab toidust saadud süsivesikutest glükoosi. Tõhus glükoosi ainevahetus on vajalik üldise energiataseme ja seedimise tervise säilitamiseks.

Seedetrakti ensüümide toetamine

Kroom aitab toota seedeensüüme, mis on vajalikud toidu lagundamiseks ja toitainete imendumiseks ehk teisisõnu on need hädavajalikud optimaalse seedimise jaoks.

Spirulina

Spirulina (siniroheline vetikas) on seedimisele ja kaalulangusele kasulik mitmel põhjusel

 1. Valgurikas: spirulina on valgurikas ja suurendab täiskõhutunnet pärast sööki, aidates vähendada üldist kalorite tarbimist kaalulangetamise ajal.
 2. Madal kalorsus: spirulina on kõrge toitainesisaldusega, ent selles on väga vähe kaloreid, seega on tegu kasuliku toidulisandiga kaalulangetajatele.
 3. Kiudained: kuigi spirulinas ei ole nii palju kiudaineid kui mõnes teises toidus, on vetika kiudainesisaldus piisav, et soodustada seedimist ja tervislikku soolestiku mikrofloorat ning aidata kaasa soolte korrapärasele tööle.
 4. Antioksüdatiivsed omadused: spirulina sisaldab antioksüdante, mis aitavad võidelda põletikuga – põletikud on sageli seotud rasvumise ja seedimist mõjutavate ainevahetushäiretega.

► Väike meelespea. Magusaisu ja suhkrusõltuvus on ohtlik, sest suhkur tõstab kiirelt veresuhkru taset ning viib organismist välja vitamiine ja mineraalaineid. Juhul kui kahtlustad endal suhkrusõltuvuse märke, proovi minna vähemalt kaheks nädalaks üle rangele suhkruvabale dieedile – selle aja jooksul maitsemeel puhastub ja maitsetundlikkus paraneb. 

„Minci kapslid on võtnud ära liigsöömise isud. Riided lähevad jälle selga.“

Merle

Soolestiku mikrofloora tasakaal, heade ja halbade bakterite sõda

Prebiootiline segu

Kui väljastpoolt kaitseb meid võõrkehade eest nahk koos oma erinevate kaitsemehhanismidega, siis soolestikul on selleks mehhanismiks spetsiaalne keskkond, mis meid rünnakute eest kaitseb. Soolestikus elavad nii organismile sõbralikud kui ka vaenulikud bakterid, mida on erinevatel hinnangutel 10 000–36 000 liiki, ning et oleksime terved, tuleb hoida mikrofloora tasakaalus. Arvatakse, et 70–80% meie immuunsusest paikneb soolestikus ja seal on immuunsüsteemil eriti oluline roll, kuna toiduosad, mis väliskeskkonnast sinna satuvad, pulbitsevad bakteritest, viirustest ja seentest, mida leidub hulgaliselt meid ümbritsevas õhus.

On selge, et soolestiku mikrofloora mõjutab seedimist suurel määral, ent kliinilised katsed on näidanud, et heade ja halbade bakterite vahekord võib oluliselt mõjutada ka meie vaimset võimekust ja emotsioone. (E. A. Mayer, 2011). Kaalulangetusel on tähtis teada, et kui vaenulikud bakterid hakkavad soolestikus domineerima, mõjutavad nad meie maitseretseptoreid ja nõuavad toiduaineid, mis neile meeldivad, tekitades meis meeletu isu suhkru ja ka rasvase toidu järele.

Probiootikumid toetavad seedimist

Probiootikumid aitavad kaasa toidu lõhustamisele ning toidu liikumisele ja imendumisele seedetraktis, säilitades seedesüsteemi limaskesta üldise tervise ja kaitstes patogeenide eest. Ühtlasi võitlevad probiootikumid soolestiku mikroflooras vaenulike bakteritega, aidates taastada vajaliku tasakaalu heade ja halbade bakterite vahel.

Eriti tähtis on tarvitada probiootikume pärast antibiootikumikuuri, sest antibiootikumid hävitavad valimatult soolestikus elavaid baktereid – nii kasulikke kui ka kahjulikke –, lõhkudes soolestiku mikrofloora hapra tasakaalu ja jättes ellu vaid need bakterid, mis suudavad antibiootikumidele vastu panna, andes neile vaba voli vohamiseks. Nii muutub bakterite kooslus täielikult.

Soolestiku mikrofloora tasakaalu taastamiseks on kasulik süüa ka prebiootilisi aineid sisaldavaid toite, nagu värske köögi- ja puuvili, hapendatud kapsas ja kurk või atsidofiilbaktereid sisaldavad jogurt, keefir ja hapupiim.

Lisaks on probiootikumide tarvitamisel oluline teada, et väga suur osa neist hävineb juba maohappe toimel. Seega tuleb neid võtta suuremas koguses ja väljaspool toidukordi, näiteks pärast päevast söömist ja veidi enne magamaminekut, kui ülejäänud toiduainete ja -lisandite toime on vähenenud.

Teine variant on valida probiootikumid toidulisandina, kuna õrnad probiootilised kultuurid on hästi kaitstud maohappele vastupidavas kapslikestas.

► Väike meelespea. Soolestiku mikrofloora tasakaal on hea tervise ja korras seedimise alustala. Probiootikumid aitavad hoida head ja halvad bakterid tasakaalus, toetades meie immuunsüsteemi. Kui vaenulikud bakterid on kontrolli all, on ka lihtsam ohjeldada isu magusa ja rasvase toidu järele. 

„ProBio Kompleks kapslid on väga head kõhule ja seedimisele, leevendab koheselt kõik probleemid.“

Ülle

Toidulisandid seedimise ja kaalualandamise toetamiseks

Nahrini tootevalikust leiad hulganiselt tooteid, mis parandavad seedimist ning toetavad sind kaalualandamisel.

Nahrini tooted kombineerivad endas parimad teadmised rahvameditsiinist, looduse väe ning moodsa teaduse, et luua tõestatult efektiivsed, puhtad ning jätkusuutlikult toodetud toidulisandid, mis toetavad sinu tervet ja aktiivset elu. Garanteeritud Šveitsi kvaliteet sinu ja su pere tervise heaks.

Vaata e-poest: toidulisandid seedimisele, kaalualandamiseks ja organismi puhastamiseks

Kasutatud kirjandus:
Tervise Arengu Instituut, tai.ee, toitumine.ee.
Mihkel Zilmer, Urmas Kokassaar, Anne Lill, Normaalne söömine. Avita, 2015, 2019.
Aive Luigela, Targalt toitudes terveks. Varrak, 2007.
Aive Luigela, Tervise kokaraamat. Varrak, 2011.
Sinikka Piippo, Meele ja mõistuse toidud. Varrak, 2016.