Sinu liigeste tervis

Inimese liigeste seisundist sõltub suurel määral tema elu kvaliteet. Kerge ja valuvaba liikumine on kindlasti üks osa eluõnnest, sellest saab kindlasti paremini aru see, kes juba kannatab mingi liigesehäda käes.

Liigese ehitus on täiuslik, loodus on kõigele mõelnud. Mis on siis lahti, et keskeas ja isegi nooremad inimesed kaebavad põlve-, puusa- või seljavalu üle?

Liigesed on luude ühinemiskohad, millel on ennekõike liikumisfunktsioon. Liiges koosneb kõhrega kaetud LIIGESEPINDADEST, mis omavahel kujult ühilduvad. Hermeetiliselt liigestuvate kõhrega kaetud luude otsi ümbritseb LIIGESEKAPSEL ehk liigesekihn, millel on 2 kihti – mõlemal on tähtis ülesanne täita. Välimine tugev kiht ühendab ja fikseerib luid, sisemine on õhuke, sile, läikiv veresoonte- ja närviderikas kollakasroosa kile, mis imendab liigesevõiet. Kurrud ja paunad kiles suurendavad määrdeainet eritavat  pinda. Liigesevõiet sisaldavat liigeseotste ja liigesekapsli poolt piiratud kitsast ruumi nimetatakse liigeseõõneks. Liigesepinnad on tihedas kokkupuutes, isegi sellises suures ja keerulise ehitusega liigeses nagu seda on põlveliiges on vaid 2-3 ml võiet.

LIIGESEVÕIE on kollakas, läbipaistev, veniv ja limajas vedelik, mis sarnaselt määrdeõlile niisutades liigespindu vähendab nende vahelist hõõrdumist.

ERITI TÄHTIS on teada, et erinevalt teistest kudedest ei sisalda liigesekõhred veresooni ja nad toituvadki liigesevõidest. Liigesekulumus ongi ennekõike kõhrede puuduliku toitumise tagajärg. Liigesekõhr peab olema vetruv ja koormuste muutudes peab ta saama veidi oma kuju muuta, samas võib olla erinevates liigestes ja ka sama liigese eri osades kõhrekiht erineva paksusega, alajäsemetel tänu suuremale survele paksem. Füüsilise koormuse vähenedes inimese liigesekõhred õhenevad, nende tugevus ja elastsus kahaneb ka siis kui toidus ei ole piisavalt vajalike toitaineid. Teatavasti kõhrede kvaliteet väheneb ka inimese vananedes.

Meie liigestel on n.ö. sõbrad ja vaenlased. Vaenlaseks on  väheliikuv eluviis, suur kehakaal, rohked traumad, vale ja ühekülgne toitumine. Kogu tugi-liikumisaparaadi sõbraks on mõõdukas eakohane liikumine ja tervislikud eluviisid, ka selline toit, mis annab meie luudele kõhredele kõik vajalikud ehitusained.

Osarten kapslid liigestele ja kõhredele

NAHRINI toodetest on liigeste kõige parem sõber OsArTen
OS
 – luu(ld)
ART – articulatio liiges(ld)
TEN – tendo kõõlus, side (ld)

Kõige sitkemad ja elastsemad taimeriigis on kõrrelised ja bambus, taimevarte põletamisel saadud tuhk sisaldab suures osas räni. Kui kaltsium annab kudedele kõvaduse, siis räni teeb nad elastseks ja painduvaks. Tuultest ja tormidest räsitud bambus tõuseb alati üles oma loomulikku asendisse. Loodus pakatab ränist, kuid see puudub peaaegu täielikult meie „puhastatud“ ja „parandatud“ toiduainetest. Kõige rohkem on ränihapet bambuse koore sisemises osas, aga seda on kogu taimes. Hiinas on bambusest tehtud preparaadid kasutusel kehale kasuliku vedeliku (lima) tekitajana nii liigestesse veresoone seintele kui soolestikule Räni ongi element, mis määrab kõigi elastsete struktuuride: kõõluste, sidemete, kõhrede, veresoonte (koos klappidega) ehituse ja talitluse. 

OsArTen sisaldab ka rohehuulse rannakarbi ekstrakti, mis on väga tõhus reumaatiliste liigesepõletike ja artrooside leevendaja. Ekstrakti koostisesse kuuluvad ka kõigile tuntud liigesetoetajad glükoosamiinid, mis tagavad liigesevedeliku viskoossuse ja vähendavad seeläbi liigespindade traumade tekke tõenäosust. 

OsArTen sobib toidulisandina kõigile kel aastaid üle 40, kõigile, kellel on probleeme liigeste kuivusega ja valulikkusega. Kindlasti vajavad teda kõik liigesepõletiku ja artroosi diagnoosiga inimesed. Eraldi peab rõhutama, et OsArTen on väga kasulik sportlastele vähendamaks liigeste elastsete kudede rebendeid suurtel koormustel.