Sinu liigeste tervis

liigeste tervis ja räni

Inimese liigeste seisundist sõltub suurel määral tema elu kvaliteet. Kerge ja valuvaba liikumine on kindlasti üks osa eluõnnest, sellest saab kindlasti paremini aru see, kes juba kannatab mingi liigesehäda käes.

Liigese ehitus on täiuslik, loodus on kõigele mõelnud. Mis on siis lahti, et keskeas ja isegi nooremad inimesed kaebavad põlve-, puusa- või seljavalu üle?

Liigesed on luude ühinemiskohad, millel on ennekõike liikumisfunktsioon. Liiges koosneb kõhrega kaetud LIIGESEPINDADEST, mis omavahel kujult ühilduvad. Hermeetiliselt liigestuvate kõhrega kaetud luude otsi ümbritseb LIIGESEKAPSEL ehk liigesekihn, millel on 2 kihti – mõlemal on tähtis ülesanne täita. Välimine tugev kiht ühendab ja fikseerib luid, sisemine on õhuke, sile, läikiv veresoonte- ja närviderikas kollakasroosa kile, mis imendab liigesevõiet. Kurrud ja paunad kiles suurendavad määrdeainet eritavat  pinda. Liigesevõiet sisaldavat liigeseotste ja liigesekapsli poolt piiratud kitsast ruumi nimetatakse liigeseõõneks. Liigesepinnad on tihedas kokkupuutes, isegi sellises suures ja keerulise ehitusega liigeses nagu seda on põlveliiges on vaid 2-3 ml võiet.

Liigesevõie

Liigesevõie on kollakas, läbipaistev, veniv ja limajas vedelik, mis sarnaselt määrdeõlile niisutades liigespindu vähendab nende vahelist hõõrdumist.

ERITI TÄHTIS on teada, et erinevalt teistest kudedest ei sisalda liigesekõhred veresooni ja nad toituvadki liigesevõidest. Liigesekulumus ongi ennekõike kõhrede puuduliku toitumise tagajärg. Liigesekõhr peab olema vetruv ja koormuste muutudes peab ta saama veidi oma kuju muuta, samas võib olla erinevates liigestes ja ka sama liigese eri osades kõhrekiht erineva paksusega, alajäsemetel tänu suuremale survele paksem. Füüsilise koormuse vähenedes inimese liigesekõhred õhenevad, nende tugevus ja elastsus kahaneb ka siis kui toidus ei ole piisavalt vajalike toitaineid. Teatavasti kõhrede kvaliteet väheneb ka inimese vananedes.

Meie liigestel on n.ö. sõbrad ja vaenlased. Vaenlaseks on  väheliikuv eluviis, suur kehakaal, rohked traumad, vale ja ühekülgne toitumine. Kogu tugi-liikumisaparaadi sõbraks on mõõdukas eakohane liikumine ja tervislikud eluviisid, ka selline toit, mis annab meie luudele kõhredele kõik vajalikud ehitusained.

Osartten kapslid liigestele glükoosamiin

NAHRINI toodetest on liigeste kõige parem sõber OsArTen – toidulisand ränihappe ja rohehuulise rannakarbi ekstraktiga
OS
 – luu(ld)
ART – articulatio liiges(ld)
TEN – tendo kõõlus, side (ld)

Os-Ar-Ten on ka meie klientide üks kõige lemmikumaid tooteid!

Kõige sitkemad ja elastsemad taimeriigis on kõrrelised ja bambus, taimevarte põletamisel saadud tuhk sisaldab suures osas räni. Kui kaltsium annab kudedele kõvaduse, siis räni teeb nad elastseks ja painduvaks. Tuultest ja tormidest räsitud bambus tõuseb alati üles oma loomulikku asendisse. Loodus pakatab ränist, kuid see puudub peaaegu täielikult meie „puhastatud“ ja „parandatud“ toiduainetest. Kõige rohkem on ränihapet bambuse koore sisemises osas, aga seda on kogu taimes. Hiinas on bambusest tehtud preparaadid kasutusel kehale kasuliku vedeliku (lima) tekitajana nii liigestesse veresoone seintele kui soolestikule. Räni ongi element, mis määrab kõigi elastsete struktuuride: kõõluste, sidemete, kõhrede, veresoonte (koos klappidega) ehituse ja talitluse. 

“Os-Art-Ten kapslid aitavad mind väga palju. Valu põlvedes on peaaegu kadunud. Suurepärane toode, kasutan igapäevaselt. Olen seda ka teistele soovitanud.”

Kai

Luutiheduse vähenemine – osteoporoos

Osteoporoosi 4 erinevat staadiumit

Pärast 40. eluaastat hakkavad luud oma tihedust kaotama ja nende kaal väheneb ligi 15%. On kindlaks tehtud, et iga kolmas naine ja iga seitsmes mees põevad osteoporoosi. Osteoporoos areneb aeglaselt ja märkamatult 10–20 aasta jooksul.

Varem täheldasid inimesed luude haprust umbes 50 aasta vanuses. Tänapäeval vaevab see probleem juba paljusid 18-aastaseid. Põhjused on siin lihtsad: ülekaal ja vähene liikumine, liigestele langev suur koormus, millest hakkab arenema artroos.

Kahjustatud on ka kõhrkude: esiteks ülekaalulisuse, teiseks aga organismi mineraalainete ja mikroelementide vaeguse, sealhulgas ränivaeguse tõttu.

Nimetatud ebasoovitavate nähtustega võitlemiseks on loodus varustanud meid mitmete kasulike ainetega, millest üks on rikkalikult taimset ränihapet (77%) sisaldav bambus.

Soovid olla paindlik nagu panda? Tarbi räni!

Võta korraks oma kiirest päevast hetk ja lihtsalt mõtle pandadele. Nendele toredatele must-valge kirjudele karudele, kes puude otsas ronivad ja sealt vahepeal kogemata ka alla prantsatavad. Või just vastupidi, ülimalt elegantse käpaliigutusega end teisele oksale vinnavad. 

Pandakarud ongi loomariigis tuntud oma erakordse painduvuse ja osavuse poolest. Nad on tõelised paindlikkuse virtuoosid ja teevad seda justkui veatult. See suurepärane paindlikkus tuleneb nende toitumisest, mis koosneb peamiselt bambusevõrsetest. Bambusevõrsed aga on rikkad räni poolest ning just see element mängib imelise liikuvuse tagamisel olulist rolli.

painduvad liigesed

Räni kasulikkus liigestele ja organismile

Räni on mineraal, mis ning mängib olulist rolli luude, kõhrkoe, sidekoe ja hammaste tervise seisukohalt. Räni aitab kaasa luukoe moodustumisele ja tugevdamisele ning parandab kõhrede elastsust.

Põneva tõsiasjana võib välja tuua, et räni olulisus luudele on suhteliselt hiljutine avastus. Esimesed uuringud selle kohta, kuidas räni luude tervist mõjutada võib, pärinevad 1970. aastatest. 

Juba siis leiti, et räni aitab kaasa luude mineraalainete ladestumisele ja luukoe struktuuri tugevdamisele. Veel on ränil ka põletikuvastased omadused, mis võivad aidata leevendada luudega seotud haiguste, nagu osteoporoos, sümptomeid.1

Luid hapraks ja kergesti murduvateks muutev osteoporoos mõjutab peamiselt küll vanemaealisi inimesi, kuid ülimalt oluline on seda seisundit ennetada juba nooremas eas. Ennetamine hõlmab tervislikku eluviisi, piisava kaltsiumi ja D-vitamiini tarbimist, regulaarset kehalist aktiivsust ja loomulikult ka räni tarvitamist. 

“Põlveliiges on kulunud ja teeb valu, võtan OsArtTen iga päev ja saan valuta elada.”

Saima

Ole ka paindlik

liigeste tervis

Nii polegi universaalse ja rikkalike omadustega räni puhul sugugi imestada, et see tagab pandakarudele ülima mobiilsuse ning täieliku painduvuse. Lisaks on ränil oluline roll sidekoe, sealhulgas kõõluste ja sidemete elastsuse tagamisel ning see võib aidata kaasa ka naha, juuste ja küünte tervisele.2

Kuid räni ei tee head ainult nendele maailmakuulsatele toredatele mõmmikutele. Juba eelmises lõigus teemaks olnud ja algselt loomadele tehtud uuringuid laiendati hiljem inimestele ning avastati, et räni mängib olulist rolli luude mineraaltiheduse ja tugevuse säilitamisel. 

Tänaseks on selge, et räni on inimeste jaoks  oluline, sest aitab kaasa keha paindlikkusele ja liikuvusele. Kuigi inimesed ei tarbi tavaliselt bambusevõrseid, leidub räni mitmetes toitudes nagu täisteratooted ning erinevad köögi- ja puuviljad.

Üks lihtsamaid viise räni tarbimiseks ongi läbi mitmekesise toitumise, mis hõlmab erinevaid räni-rikastatud toite. Täisteratooted, kartul ja kaalikas on head allikad räni saamiseks. Samuti on head valikud rohelised köögiviljad nagu avokaado, sibul ja maasikad

Lisaks võib kaaluda ränirikaste toidulisandite võtmist, et tagada optimaalne räni tarbimine.

Räni on mikroelement, mida leidub looduses piisavalt suurtes kogustes, ent mis puudub praktiliselt täiesti nn kaasaegses toidusedelis sisalduvates denatureeritud toiduainetes.

Üks olulisemaid meie organismi koosseisu kuuluvaid mikroelemente. Ränivaeguse korral ei omasta organism 104 elemendist 76-t või omastab neid valesti.

Kui kaltsium on organismi tahkete kudede ehitusmaterjal, siis räni on element, mis määrab paindlike struktuuride (kõõluste, veresoonte ja seedetrakti seinte, sisesekretsiooninäärmete, kõhrede, liigeste sünoviaalvedeliku, veenide tagasivooluklappide ja südame-veresoonkonna klappide) ehituse. Räni on vajalik kõigi nende struktuuride normaalseks moodustamiseks ja talitluseks.

“Os-Art-Teni plen tarbinud 10 a. mõjus hästi liigese valudele. See aasta loobusin jaanuari kuus nende tarbimisest. Märtsis algasid valud ja pidev valuvaigistite tarbimine. Mais hakkasin tarbima ja valud kadusid 10 päeva pärast.

Andro

Ränipuuduse sümptomid

Ränipuuduse korral asendab kaltsium kui kõige aktiivsem element räni kõigis paindlikes struktuurides, mis muutuvad tänu kaltsiumi omadustele jäigaks. Just nii tekib ateroskleroos, soolestiku atoonia, osteokondroos, polüartriit, artroos, südameklappide lubjastumine, neeru-, sapi-, eesnäärme- ja kõhunäärmekivid jne.

Veresoonte seinte vähene ränisisaldus toob endaga kaasa nende hapruse ja on ühe enamlevinud haiguse – ateroskleroosi – põhjuseks.

Ränidefitsiidi korral tekivad sellised probleemid, nagu düsbakterioos, osteomalaatsia, koliit, gastriit, haavandid, polüübid, divertikuloos, osteokondroos, radikuliit, polüartriit, südame-veresoonkonna haigused (ateroskleroos, insult, infarkt), eesnäärme-, maksa-, neeru- ja kõhunäärmekivid, endometrioos, kliimaksiaegsed kuumahood, mastopaatia, nahahaigused (psoriaas), immuunpuudulikkus.

Räni:

 • Oluline hammaste moodustumisel, tugevate luude, liigeste vahelise kõhre vitaalsuse, tugevate sõrme- ja varbaküünte ning tervete juuste jaoks
 • Tähtis krooniliste seljavaludega võitlemisel
 • Stimuleerib ainevahetust ja teatud hormoonide tootmist
 • Vajalik nahas ja sidekoes sisalduva kollageeni sünteesiks
 • Aitab aeglustada sidekoe ja kõhre vananemisprotsesse
 • Kaitseb liigeseid elastsuse kaotuse eest
 • Aitab taastada hävinud kõhre
 • Omab remineraliseerivat toimet ja hoiab seetõttu ära menopausijärgse suurenenud demineraliseerumise
 • Aitab võidelda osteoporoosi vastu (koostoimes kaltsiumi ja fütohormoonidega)
 • Võitleb ülemäärase higistamise vastu
 • Põletikuvastane (liigeste põletikud)
 • Ränidioksiid mängib olulist osa sidekoes
 • Ränidioksiid aitab tugevdada ja säilitada terveid juukseid, nahka ja küüsi

Ka sinus peitub panda

Tuleb välja, et üks tõsine panda võib peituda meis igaühes. Tarvis on vaid räni, seda maagilist mineraali, millega needsamad karud nii sina-peal on. Tugevad luud, elastne sidekude ja terved liigesed on olulised, et vähendada võimalike vigastuste ohtu.

Rohehuulne rannakarp

Rohehuulse rannakarbi ekstrakt on väga tõhus reumaatiliste liigesepõletike ja artrooside leevendaja. Ekstrakti koostisesse kuuluvad ka kõigile tuntud liigesetoetajad glükoosamiinid, mis tagavad liigesevedeliku viskoossuse ja vähendavad seeläbi liigespindade traumade tekke tõenäosust. 

Räni ja rohehuuline rannakarp (koos selles sisalduva glükoosamiiniga) on kasulik kõigile, kellel on probleeme liigeste kuivusega ja valulikkusega. Kindlasti vajavad neid kõik liigesepõletiku ja artroosi diagnoosiga inimesed. Lisaks on need kasulikud ka sportlastele vähendamaks liigeste elastsete kudede rebendeid suurtel koormustel.

Kasutanud Os-Art-Ten kapsleid juba 2-3 aastat vahedega ning ainus toode, mis leevendab liigestevahelist põletikku ning seeläbi ka valu. Ei ole täheldanud ühtegi kõrvalmõju ega ebamugavust kasutamisel. Kindlasti jätkan kuuridega. Super toode!

Anu

Kasutatud allikad:

 1. https://www.science.org/doi/10.1126/science.167.3916.279 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2658806/